Przywilej Piotrowy i Pawłowy.

 W prawie kanonicznym z 1983 roku  ukształtowały się dwa wyraźne poglądy na rozwiązanie małżeństwa zwanego przez wiernych najczęściej rozwód kościelny tj. przez uzyskanie tzw. przywileju Piotrowego, w skutek małżeństwa niedopełnionego oraz tzw. Przywileju Pawłowego na korzyść wiary.

 Kodeks w kanonie 1061 stwierdza, że ważnym małżeństwem pomiędzy ochrzczonymi nazywa się zawartym, jeśli nie zostało dopełnione, zawartym i dopełnionym, jeżeli był akt małżeński. Kanon 1142 mówi, iż małżeństwo zawarte i niedopełnione może być rozwiązane przez Biskupa Rzymskiego, na prośbę choćby jednej ze stron.

 Przyczyny do zaistnienia przywileju Piotrowego może być niechęć do współżycia małżeńskiego, nienawiść między małżonkami, życie w konkubinacie oraz uzyskanie rozwodu cywilnego, dobro duchowe proszącego o dyspensę.

 Prośba o dyspensę powinna być skierowana do Ojca Świętego. Najpierw składa się ją na ręce biskupa diecezjalnego, przez ręce oficjała Sądu kościelnego I instancji, stałego lub tymczasowego zamieszkania petenta. W prośbie należy opisać sprawę, podać przyczyny dyspensy. Prośbę podpisuje małżonek lub obydwoje. Gdy biskup widzi, że nie ma podstaw do unieważnienia taką prośbę się oddala. Od tej decyzji może się zwrócić petent do Stolicy Apostolskiej. Jeżeli biskup stwierdzi, że prośba jest uzasadniona sporządza instrukcje procesu.

 Postępowania o dyspensę z małżeństwa niedopełnionego ma 3 etapy, zebranie materiału dowodowego, przesłanie materiału dowodowego do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wraz z opinią biskupa, papież wyraża swoją wolę co do udzielenia takiej dyspensy.

 Następnie do biskupa diecezjalnego wraca reskrypt z dyspensą. Biskup powiadamia wiadomość stronom, proboszczowi poleca odnotowanie w księgach zaślubin i chrztu. Skutkiem udzielenia dyspensy jest rozwiązanie węzła małżeńskiego. Strony stają się wolne.

Reklamy

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: